Медицинский контроль
Switch Language

Мы в социальных сетях:

Українські діти цього року будуть без щеплень. Імунобіологічна катастрофа відбулася

Українські діти цього року будуть без щеплень. Імунобіологічна катастрофа відбулася

 

У розпорядження «Медичного контролю» потрапив документ, який свідчить про катастрофічне становище з імунопрофілактикою в Україні. Розрив між МОЗ та об’єктивною ситуацією на ринку призвели до повного провалу щеплень у цьому році. Запобігти провалу вже неможливо.  Публікуємо документ без купюр. 

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА

Стан виконання програми імунопрофілактики у 2014 році

Система забезпечення населення імунобіологічними препаратами в Україні керується та регламентується двома базовими документами:

  • Концепція Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2007-2015 роки (далі – Програми).
  • Календар щеплень (наказ МОЗ №595 від 16.09.2011).

Мета Програми полягає у забезпеченні епідемічного благополуччя населення  шляхом зниження рівня захворюваності на інфекції, боротьба з якими проводиться засобами імунопрофілактики, смертності та інвалідності унаслідок інфекційних хвороб. На жаль, на сьогодні виникає критична ситуація не тільки щодо виконання поставлених завдань Кабінетом Міністрів України, але щодо виконання першочергового забезпечення населення своєчасною імунопрофілактикою.

Станом на 1 травня 2014 року залишки вакцин та остаточний термін використання складають:

- для профілактики кору, паротиту, краснухи: 10,6% (до 15 червня)

- для профілактики поліомієліту (оральна): 11,4% (до 15 червня)

- для профілактики дифтерії, правця, кашлюку (ацелюлярна): 11,9% (до 15 червня)

- для профілактики дифтерії, правця, кашлюку (ацелюлярна), гемофільної інфекції та поліомієліту (інактивована) ПЕНТАКСИМ: 14,9% (до 15 червня)

- для профілактики гемофільної інфекції типу В: 20% (до 15 липня)

- для профілактики гепатиту В:

29,1% (до 15 серпня) - для профілактики поліомієліту (інактивована):

29,9% (до 15 серпня) Використання вказаних вакцин по регіонам України є досить нерівномірним, що свідчить про неможливість деяких областей забезпечувати профілактику важких захворювань вже сьогодні. Далі розглянемо ситуацію щодо очікуваних поставок вакцин у 2014 році.

По-перше, вакцина «Пентаксим» у об’ємі 461 тис. доз готова до поставки у цьому році. Ця кількість доз дозволить забезпечити на 42% новонароджених у віці 3-4 місяців обов’язковим щепленням у поточному році. Інша частина у розмірі 639 тис. доз фактично не буде відвантажена у цьому році у зв’язку з відсутністю вільних виробничих потужностей у виробника та можливість поставки буде перенесена у кращому випадку на другий квартал 2015 року.

По-друге, дифтерійно-працева група з цільноклітинним компонентом, виробництва «Фармстандарт-Біолік», зовсім відсутня як у залишках, як у планах виробництва, так і у можливостях поставки у поточному році у зв’язку з відсутністю ліцензії на виробництво імунобіологічних препаратів в Україні. Діти та дорослі, які потребують щеплення проти дифтерії, правця та кашлюку не мають і не будуть мати можливості його отримати по причині їх повної відсутності як у залишках так і у майбутніх поставках.

По-третє, вакцина «Інфанрикс» може бути поставлена у грудні цього року у розмірі 300 тис. доз, що складає всього 35% від загальнорічної потреби. Але, як вище було зазначено, безперервне щеплення у віці 5 та 18 місяців від народження вакциною «Інфанрикс» може тривати тільки до 15 червня. У результаті отримаємо суттєвий розрив у профілактичній імунізації та велику кількість недовакцинованих дітей.

По-четверте, вакцина для профілактики кору, паротиту та краснухи за інформацією постачальника буде відвантажена у грудні 2014 року у розмірі 1,1 млн доз, що складає 75% від 100% річної потреби. Однак залишки цієї вакцини розраховані до 15 червня та неспроможні покрити тривалу «перерву» у вакцинації дітей 12 місячного та 6 річного віку.

По-п’яте, вакцина для профілактики туберкульозу, яка вводиться на 3-5 день життя новонародженої дитини, не зможе бути фактично поставлена у зв’язку із регламентуючою забороною щодо невідповідності неналежній виробничій практиці (GMP) виробників цієї вакцини, які знаходяться в Росії. До тих пір, поки українське законодавство заборонятиме ввезення туберкульозної вакцини, можливість забезпечення дітей необхідної імунопрофілактикою буде відсутнє. Як тільки буде отримано можливість ввозу на митну територію України цієї вакцини, постачальник отримає можливість її поставки, але не раніше ніж через 8 місяців після підписання договору із замовником (4 місяці – виробництво, 1 місяць – поставка, 3 місяці – контроль якості). У свою чергу, в Україні зареєстровані ще два виробники цієї вакцини з Польщі та Данії, у яких відсутні вільні виробничі потужності та суттєва висока вартість вакцин датського виробництва, що не дозволяє орієнтуватися на цих виробників вакцин для профілактики туберкульозу.

Єдина вакцина, яка потенційно може забезпечити необхідну потребу є вакцина для профілактики гепатиту В. Національний виробник «Фармак» готовий протягом 2 місяців після початку процедури торгів забезпечити у повному обсязі поставку цієї вакцини, що дозволить повноцінно забезпечити новонароджених дітей у перший день життя та у 1 та 6 місяці від народження. Залишки цієї вакцини дозволять проводити профілактичну вакцинацію до середини серпня поточного року.

У результаті аналізу ситуації забезпеченості населення імунобіологічними препаратами можна впевнено говорити про повний провал Загальнодержавної програми. Причиною неможливості своєчасного та безперервного забезпечення вакцинами для проведення обов’язкових щеплень в Україні є:

- довготривалий процес внесення змін до Календарю щеплень, який дезорієнтує виробників та постачальників вакцин, які не спроможні спрогнозувати необхідний об’єм для проведення профілактичних щеплень; -

- відсутність попередніх переговорів з основними постачальниками щодо поставок вакцин, які унеможливлюють можливість резервування достатньої кількості доз.

Все це відбулося з причини безвідповідальної діяльності МОЗ щодо виконання програми імунопрофілактики в Україні у 2014 році.